Bakterije u vašem tijelu nadmašuju tjelesne stanice 10 na prema jednoj. Većina tih bakterija živi u vašim crijevima, ali većina njih je bezopasna.
Prava bakterija u crijevima povezana je čak i s mnogim zdravstvenim koristima, uključujući gubitak kilograma, poboljšanu probavu, pojačanu imunološku funkciju, zdraviju kožu i smanjeni rizik od mnogih bolesti (1, 2Prutni izvor).
Probiotici, koji su određena vrsta prijateljskih bakterija, pružaju zdravstvene beneficije kada se jedu. Često se uzimaju kao suplementi koji bi trebali kolonizirati vaše crijevo mikroorganizmima koji jačaju zdravlje.
Bakterije imaju izrazito važnu ulogu u kruženju tvari u prirodi jer sudjeluju u razgradnji uginule organske tvari, a u tom nizu imaju posljednju riječ.
Važnost mikroorganizama za vašu crijevu
Složena zajednica mikroorganizama u vašim crijevima naziva se flora crijeva ili mikrobiota. Zapravo, vaše crijevo sadrži stotine različitih vrsta mikroorganizama – čak 1.000, prema nekim procjenama. To uključuje bakterije, kvasce i viruse – pri čemu većina čini bakterije.
Većina flore crijeva nalazi se u vašem debelom crijevu ili debelom crijevu, što je posljednji dio vašeg probavnog trakta. Iznenađujuće metaboličke aktivnosti vaše flore crijeva nalikuju onima organa. Zbog toga neki znanstvenici floru crijeva nazivaju “zaboravljenim organom”.
Vaša flora crijeva obavlja brojne funkcije važne za zdravlje. Proizvodi vitamine, uključujući vitamin K i neke od vitamina skupine B.
Također pretvara vlakna u masti kratkog lanca poput butirata, propionata i acetata, koji hrane zid vašeg crijeva i obavljaju mnoge metaboličke funkcije. Ove masti također stimuliraju vaš imunološki sustav i jačaju crijevnu stijenku. Ovo može spriječiti ulazak neželjenih tvari u vaše tijelo i izazvati imunološki odgovor.
Međutim, nisu svi organizmi u vašim crijevima prijateljski raspoloživi.
Utjecaj probiotika na zdravlje probave
Probiotici su široko istraženi o učincima na zdravlje probave.
Čvrsti dokazi govore da dodatak probiotika može pomoći u liječenju proljeva povezanog s antibioticima. Kada ljudi uzimaju antibiotike, posebno duži vremenski period, često imaju proljev – čak i dugo nakon što je infekcija iskorijenjena. To je zbog toga što antibiotici ubijaju mnoge prirodne bakterije u vašem crijevu, što mijenja ravnotežu crijeva i omogućava da štetne bakterije napreduju. Probiotici se također bore protiv sindroma iritabilnog crijeva, uobičajenog probavnog poremećaja, smanjujući stvaranje plinova, nadimanje, zatvor, proljev i druge simptome.
Neke studije također bilježe dobrobiti protiv upalnih bolesti crijeva, poput Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa.
Vaša flora crijeva je vrlo osjetljiva na vašu prehranu, a istraživanja pokazuju da je neuravnotežena crijevna flora povezana s brojnim bolestima. Te bolesti uključuju pretilost, dijabetes tipa 2, metabolički sindrom, srčane bolesti, kolorektalni karcinom, Alzheimerovu bolest i depresiju.
Probiotici – i prebiotska vlakna – mogu pomoći u ispravljanju ove ravnoteže, osiguravajući da vaš “zaboravljeni organ” funkcionira optimalno.