Kiretaža je medicinski postupak koji se provodi s ciljem otklanjanja suvišnog tkiva ili samog ploda iz maternice. Kiretaža predstavlja oblik struganja sluznice maternice, a izvodi se prilikom pobačaja u svrhu odstranjenja ploda ili zaostalih produkata trudnoće.
Kako se izvodi kiretaža ?
Nophodna je lokalna anestezija. Vaš Anesteziolog će vam objasniti rizike i ostale detalje o anesteziji. Princip zahvata je širenje kanala vrata maternice pomoću tzv. Hegarovih dilatatora. Bitno je napomenuti da ukoliko dođe do komplikacija neophodan je opsežniji hirurški zahvat – Abdominalna endoskopija. Nažalost još uvijek se dešava da liječnici postupak kiretaže vrše bez anestezije. Što je izuzetno bolno iskustvo. Kada se desi da liječnik krene sa zahvatom, a nije vam dao anesteziju, obavezno zahtjevajte. Možete doživjeti emocionalni šok izazvan fizičkim bolom, a to vam nikako ne ide u prilog, zar ne?
Liječnik nikako ne bi trebao započeti postupak dok anestezija ne djeluje. Prije zahvata morate ljekaru donijeti na uvid nalaz krvne grupe i RH faktora. Sama kiretaža traje 5 – 10 minuta, ali priprema zahvata i dezinfekcija rodnice i ostali potrebni postupci traju 20tak minuta, nekada i duže.
S obzirom da kiretaža predstavlja i postupak vještačkog prekida trudnoće postavlja se pitanje šta sa trudnoćom starijom od 10 nedelja?
U većini zemalja se formira komisija koja odlučuje da li će se kiretaža izvršiti ili ne? Komisiju čine 2 liječnika, socijalni radnik, u nekim zemljama čak i sveštenik. Oni odlučuju na osnovnu medicinskih, etičkih, socijalnih razloga. Ukoliko je osoba silovana, bolesna, ili u lošem materijalnom stanju dozvoljeno je da izvrši kiretažu.
Moguće komplikacije kiretaže:
Moramo svi biti svijesni da i najmanji medicinski zahvat, koji djeluje nekad i naivno sa sobom nosi određeni rizik.
Komplikacije prije zahvata…
- Povrede zida maternice: Tokom zahvata instrumentima mogu biti uzrokovane povrede;
- Obilno krvarenje: Javlja se rijetko. U nekim slučajevima može doći do transfuzije krvi.
Nakon zahvata:
Retencija urina, bol, blago krvarenje, preosjetljivost, zaostali dijelovi posteljice, infekcija maternice, jajovoda ili mokraćne bešike. Može doći do krvnih ugrušaka koji putuju do krvih žila i mogu ih blokirati što dalje vodi do plućne embolije. Nakon zahvata može nastati i poremećaj menstrualnog ciklusa, fistule i oštećenja kože.
Koje se sve bolesti mogu dijagnosticirati ovim postupkom?
- Dobroćuna ili zloćudna hiperplazija;
- Zloćudni tumor;
- Postojanje upalnog procesa u unutrašnjosti maternice;
- Postojanje polipa;
Preporučljivo je da nakon zahvata da neko brine o vama prvih 24h. Izbjegavajte fizički napor, ukoliko dođe do simptoma poput: temperature, bolova u stomaku, jačeg krvarenja i sl. javite se svom liječniku. Nemojte koristiti tampone nekoliko dana nakon zahvata.
Ono što bi znatno olakšalo liječniku prije postupka kiretaže jeste da zna slijedeće:
- Vaše zdravstveno stanje, da li imate dijabetes, bolesti srca, bubrega, jetre, pluća i sl);
- Imate li akutnu infekciju poput AIDS-a?
- Imate li povećanu sklonost krvarenju?
Dodatni savjeti: Nakon kiretaže vaša menstruacija može poraniti ili kasniti. Ne brinite se. Sve je to normalno. 4 – 6 sedmica nakon postupka suzdržavajte se od seksualnih odnosa.
Discussion about this post