Bruceloza ne prestaje biti aktuelna tema, no ona nije karakteristična samo za naše podneblje jer je raširena po cijelom svijetu. To je primarno bolest životinja čiji su uzročnici gram negativni bacili.
Kod ljudi bolest najčešće uzrokuje bacil specifičan za koze, ovce i deve, a postoje još tri vrste bacila koji napadaju goveda, svinje i pse. Među ljudima se bruceloza pojavljuje sporadično i endemski.
Kako se prenosi
Izvor zaraze su životinje, najviše uzročnika nalazi se u mliječnim žlijezdama, maternici i posteljici zaražene životinje. Izlučene bakterije se dugo zadržavaju u vlažnoj zemlji i vodi. Putovi prenosa na ljude su: direktni kontakt s zaraženom životinjom, udisanje aerosola, konzumacija mlijeka, mliječnih proizvoda i sirovog mesa zaraženih životinja.
Prenošenje bolesti moguće je i putem posteljice na dijete ili s čovjeka na čovjeka ali to su znatno rjeđi slučajevi. Ulazno mjesto infekcije je sluznica respiratornog ili gastrointestinalnog trakta, konjuktiva ili koža. Bruceloza može biti i profesionalna bolest.
Sve četiri postojeće vrste brucela uzrokuju istu kliničku sliku, s tom razlikom da je virus kod ovaca i koza virulentniji pa uzrokuje teže oblike bolesti.
Inkubacija varira i u prosjeku traje 5 – 21 dan, može postojati i period latencije od 6 – 9 mjeseci.
Bolest može početi naglo s visokom temperaturom i drhtavicom tako da se ne razlikuje od mnogih drugih infektivnih bolesti. U drugom slučaju bolest počinje postepeno kao umor, depresija, glavobolja, boli u udovima i sl.
Kod dugotrajne febrilne bolesti s bolovima u različitim dijelovima tijela, valovitom ili neprestanom temperaturom, profuznim noćnim znojenjem, povećanjem jetre i slezene, anemijom, leukopenijom i relativnom limfocitozom, kod bolesnika koji je bio u kontaktu sa potencijalnim životinjskim nosiocima brucela treba posumnjati i na brucelozu.
Mikrobiološki se potvrda dobiva izolacijom uzročnika iz uzoraka tkiva (krv, punktat koštane srži). Za rutinsku dijagnostiku se radi test aglutinacije.
Kakva je prognoza
Prognoza bolesti ovisi o vrsti brucele, ishranjenosti, dobi i drugim osobinama bolesnika. Broj hroničnih oblika bolesti i smrtnost su drastično pali od uvođenja antibiotske terapije. Liječenje je dugotrajno jer je bruceloza bolest sklona ponovnim javljanjima simptoma.
Uklanjanje izvora zaraze, dakle iskorjenjivanje bolesti u životinja je osnova prevencije bruceloze u ljudi. Dosljedna vakcinacija životinja ima dobar učinak. Kuhanjem i pasterizacijom mlijeka te termičkom obradom mesa prekidaju se putevi zaraze čovjeka preko hrane.
Otporan bacil
Brucele su razmjerno otporne na uvjete vanjske sredine. Sunčevo svjetlo podnose 5 sati, a u tlu se održe 37 dana. Osim toga, u gnoju se održe 4 sata do 2 dana, a u mokraći inficiranih životinja do 4 dana. Otpornije su na niže temperature, pa zimi mogu preživjeti do 2,5 mjeseca. Osjetljivi su na uobičajena raskužna sredstva, pa se za dezinfekciju koriste klorni pripravci, kaustična soda i ostali standardni dezinficijensi.
Izvori bolesti
Spremnik zaraze su divlje životinje (jelen, divokoza, zec, štakor i drugi glodavci), insekti (komarci, krpelji, buhe, stjenice) i ptice (golub, zeba, drozd). Bolest s divljih životinja prelazi na domaću stoku, a s njih na ljude. Bruceloza se u uzgoj najčešće širi nabavkom bolesnih životinja, zaraženom hranom, predmetima, pripuštanjem ženki pod zaraženog rasplodnjaka, onečišćenim rukama pri pomaganju oko poroda, te putem glodavaca, insekata i ptica.
Prognoza bolesti ovisi o vrsti brucele, ishranjenosti, dobi i drugim osobinama bolesnika. Broj hroničnih oblika bolesti i smrtnost su drastično pali od uvođenja antibiotske terapije. Liječenje je dugotrajno jer je bruceloza bolest sklona ponovnim javljanjima simptoma
Discussion about this post