Sjedenje u neugodnom položaju često zna izazvati trnce po nogama i s tim smo se svi susreli. S obzirom da znamo šta je uzrok nismo zbunjeni, niti uplašeni. No šta kad se trnci pojave na drugim dijelovima tijela, obično nas uhvati panika. Odmah istražujemo šta bi mogao biti uzrok ili u najgorem slučaju obraćamo se liječniku. Da vas ne bi odmah uhvatila panika u ovom članku ćemo nešto više o tome reći kada su trnci razlog za uzbunu i simptom neke bolesti, a kad to ipak nije slučaj. Nastavite čitati..
Trnci po tijelu se mogu opisati kao osjećaj da vas neko učestalo bode iglama po tijelu. Uglavnom se javljaju na nogama i rukama, tačnije u predijelu šaka i stopala. Medicinski izraz za ovu pojavu je parestezija.
Najčešći uzrok trnjenja tijela je pritisak na nerv. Upala ili oticanje kičmene moždine ili mozga mogu izazvati pritisak na jedan ili više nerava što dalje vodi do pojave trnjenja tijela.
Trnci po tijelu mogu nastati i uslijed oštećenja kože, poput osipa, upale ili ozlijede. Nije nerijetka i pojava trnjenja tijela i uslijed uboda insekta ili životinje, trnce mogu izazvati i toksini koji se nalaze u morskoj hrani, nedostatak vitamina B-12, kalijuma, kalcijuma ili natrijuma, zračenje – posebno hemoterapija, trovanje teškim metalima, nuspojave nekih lijekova, prekomjerni unos alkohola ili konzumacija duhana i slično.
Uzroci
Razne bolesti su uzrok trnjenja tijela:
- dijabetes
- neuropatija
- migrene
- Raynaudov fenomen
- multiple skleroza
- moždani udar ili prolazni ishemijski napad (mini udar)
- napadaji
- otvrdnuća arterija
- štitnjača (hipotireoza, Hashimotov tiroiditis)
Simptomi
Ukoliko vi ili neko u vašoj blizini pored trnjenja tijela imate i slijedeće simptome obavezno se javite liječniku!
- Slabost ili ukočenost na samo jednoj strani vašeg tijela;
- Iznenadna jaka glavobolja;
- Nagli gubitak vida ili promjene vida;
- Promjene u govoru kao što su isprekidani ili mutni govor;
- Pojave peckanja uslijed povrede glave, vrata ili leđa.
- Gubitak svijesti
- Promjena u ponašanju poput dovođenja u stanje delirija, letargije, halucinacije
- Fekontinencija (nemogućnost zadržavanja stolice)
- Paraliza
Kako se dijagnosticiraju trnci po tijelu kao simptom neke bolesti?
Nakon što prijavite vaš problem liječniku, on će sigurno uzeti anamnezu. Obavezno prijavite sve simptome, čak i ako nisu povezani, kao i bilo koja prethodno dijagnosticirana stanja, nedavne povrede, infekcije ili vakcinacije. Vaš će ljekar također morati znati sve propisane ili bez recepta lijekove i dodatke koje uzimate.
Ovisno o nalazima fizičkog pregleda, liječnik vam može naložiti dodatne testove. To mogu biti krvne pretrage, ispitivanje nivoa elektrolita, testiranje funkcije štitnjače, toksikološki skrining, ispitivanje nivoa vitamina i studije provodnosti živaca. Vaš liječnik može takođe zatražiti da se uradi lumbalna punkcija. Radiološku dijagnostiku – kao što su rendgenski snimak, angiogram, CT, MRI ili ultrazvuk pogođenog područja.
Nakon što se ustanovi vaša dijagnoza liječnik će vam propisati odgovarajući tretman.
Naglašavamo činjenicu da ukoliko osjetite trnce po tijelu ne znači da bolujete od bilo koje ozbiljne bolesti, najvjerovatnije je u pitanju samo oštećenje nerava. Apsolutno je bezopasno i ne morate brinuti, jedino ako i pored trnjenja tijela imate gore navedene simptome koji su znak za uzbunu. Tada se obavezno obratite liječniku koji će dalje provjeriti da li je u pitanju simptom bolesti ili pak ne.
Discussion about this post