Lasersko skidanje dioptrije je tip hirurgije za ispravljanje dioptrije (plus, minus i cilindre). Korekcija vida se temelji na remodeliranju rožnjače (prednjeg prozirnog dijela oka) posebnim vrstama laserskih aparata. Do danas je više od 60 milijuna ljudi širom svijeta operisano i riješili su se kontaktnih sočiva ili naočala. Najčešće izvođena vrsta laserskog skidanja dioptrije jeste LASIK, jer daje najreprezentativnije rezultate po vid. Postupak je kratak i bezbolan te daje primjetan rezultat neposredno nakon operacije.
Piše : Dr. Ajla Pidro – Specijalista oftalmologije
PRK i druge površinske također nisu bolne kod izvođenja samo zahvata. Glavna razlika između metode PRK s jedne strane i LASIK-a s druge strane jeste u činjenici da je prva metoda u postoperativnom toku malo bolnija, što znači da pacijent može u prva tri dana osjećati peckanje u očima dok se površina oka ne oporavi.
Razlozi za lasersku korekciju vida
Lasersko skidanje dioptrije primarno je zahvat koji povećava kvalitetu života pružajući dobar vid i slobodu od bilo koje vrste optičkog pomagala. Gubi se potreba za stalnom brigom oko naočala, njihovim lomljenjem, magljenjem pri promjenama temperature, ali i stalnim mijenjanjem uzrokovanim promjenom stila. Kontaktne leće odlična su solucija za mnoge, međutim briga oko njih još je veća, a i tu postoji stalni rizik od infekcija koje mogu i pogubno završiti, te iritacija i crvenila očiju koje ozbiljno narušavaju kvalitetu vida i komfor nošenja.
Neka vam iskustva pacijenata operisanih u cijelom svijetu daju nam sigurnost i povjerenje kod odluke o ovom koraku. Osoba koja skine dioptriju bez obzira na dob, osjeća ogromno olakšanje, vraćanjem kvalitete vida. Samim tim vraća se i doza samopouzdanja koje ima ogromnu ulogu u svakodnevnom životu i radu, a i percepciji osobe u odnosu na okolinu.
Lasersko skidanje dioptrije danas je potpuno automatizirano i kompjuterizirano. Operacije su dosegle faktor sigurnosti preko 99%. Zato se ovaj zahvat smatra najsigurnijim medicinskim zahvatom danas. Potpuno su bezbolne a rehabilitacija vida i zarastanje oka danas se broji u satima.
Jesam li dobar kandidat za lasersko skidanje dioptrije?
Za skidanje dioptrije su pogodne osobe starije od 18 godina, tj. kada završi rast i razvoj organizma. Danas se skidaju dioptrije od -10.00 do +5.00 i do +/-5 cilindara astigmatizma. Dakle, svaki pacijent koji ima dioptriju unutar ovog raspona, ima više od 18 godina i stabilnu dioptriju, može biti pogodan kandidat za lasersko skidanje dioptrije. Sve ostalo ćete provjeriti sa svojim doktorom u toku pregleda koji prethodi zahvatu. Ovaj pregled mora biti dosta detaljan, i informativan.
Potrebno je reći i da osobe iznad 40. godine nakon laserskog skidanja dioptrije mogu biti bez naočala za daleko, no da će morati kao i svi njihovi vršnjaci nositi naočale za čitanje.
Preoperativni pregled
Detaljan pregled za lasersko skidanje dioptrije je osnova za utvrđivanje da li je pacijent kandidat za lasersko skidanje dioptrije ili ne. Kriteriji za dobrog kandidata su anatomski i psihološki. Pregled traje oko sat i pol vremena a uključuje:
Razgovor o prethodnim i sadašnjim eventualnim tjelesnim i očnim oboljenjima uz određivanje vidne oštrine, tačne dioptrije nekoliko puta i na više aparata, snimaka dijelova oka na kojima se radi zahvat (rožnica), potom pregled dubine oka, očno pritiska, te prema potrebi i druga snimanja. Niti jedna pretraga koja se čini tokom preoperativnog pregleda nije nimalo štetna za oko.
Razgovor i konsultacija prije laserskog skidanja dioptrije
Na kraju pregleda slijedi razgovor sa pacijentom te zaključak da li je osoba dobar kandidat za lasersko skidanje dioptrije po pitanju same vrijednosti dioptrije i stanja oka. O metodi koja će biti primijenjena za skidanje dioptrije odlučuju liječnik i pacijent.

Operacija
Na dan same operacije pacijent dolazi bez ikakve posebne preoperativne pripreme uz pratnju. Oči se anesteziraju kapljicama anestetika. Zatim se pacijenta udobno smješta na ležaj lasera. Operater tada fokusira lasersku zraku u centar rožnice, a pacijent fiksira fiksacijsku tačku. Prosječno trajanje ovog postupka je oko 30-ak sekundi, ovisno o veličini dioptrije. Postupak je potpuno bezbolan za samog pacijenta. Potrebno je reći da poseban kompjuterski sistem za praćenje pokreta oka (eye-tracker), prati eventualne pomake očne jabučice da se osigura djelovanje samog lasera na željeni dio rožnice. Ukoliko pacijent pomjeri oko laser stane sa radom i nastavlja tek onda kada se pacijent opet uredno pozicionira. Jedan od najvećih strahova pacijenta je da će u toku zahvata trepnuti. Ipak ne postoji razlog za brigu, to se ne može desiti, jer oko otvorimo malim držačem za kapke prije nego počnemo zahvat.
Uputstva nakon operacije
Nakon samog zahvata idete kući bez ikakvih bolova te dolazite na kontrolu sutradan. Upute su redovno kapanje umjetnih suza i antibiotika do oporavka oka. Već nakon 3 dana možete se vratiti na posao, ako se radi uredski posao bez prašine, vjetra, i ne teško fizičke poslove. Aerobnim sportom može se početi baviti nakon 2 sedmice!
Rizici kod laserskog skidanja dioptrije
Lasersko skidanje dioptrije je jedan od najsigurnijih zahvata u medicini uopće, ipak ono čega se pacijenti vrlo često boje mogućnost trajnog oštećenja vida. Ipak, ono što je najčešći problem nakon zahvata jeste prolazna suhoća oka, koja se gubi nakon vremena.
Laserska korekcija vida se radi na površini oka – na rožnici. Korigira se samo dioptrija. Samim time ne može doći do trajnih posljedica po vid ili bilo kakvih negativnih efekata. Očni živac i retina, koji su odgovorni za vid, smješteni su na očnoj pozadini što je na suprotnom dijelu oka od mjesta djelovanja lasera, stoga do oštećenja vida laserskim zahvatom ne može doći. Zahvat se radi već više od 40 godina, a u svijetu je vid laserski korigiralo preko 60 milijuna ljudi. A upotrebom vrhunske tehnologije, komplikacije kod laserske korekcije vida su svedene na minimum.
Discussion about this post