Kada prehlada pokuca na naša vrata znamo svi šta nas čeka – bol u grlu, otežano gutanje, kašalj i nekada temperatura. Nije baš naugodnije stanje, osjećate se nemoćno i nemate snage obavljati svakodnevne aktivnosti. Bol u plućima i kašalj su u večini slučajeva povezani, što ne mora značiti da je nešto ozbiljno. Mada ukoliko bol traje duže vrijeme obavezno se obratite liječniku. U većini slučajeva bol nestane sama od sebe kad se ukloni infekcija. Ali također neželjena bol u grudima može biti crveni alarm za ozbilnju infekciju grudnog koša, poput upale pluća. U ovom članku ćemo nešto više reći o tome koji su najčešći uzroci boli u plućima i kašlju, kako postupiti u takvim situacijama i kada je vrijeme da se obratite liječniku.
Kada možemo znati da je upravo bol uzrokovan stanjem u plućima?
Ukoliko nas boli u lijevom predijelu pluća, bol u plućima je uzrokovana problemom sa plućima.
Sasvim je razumljivo da osoba bude zabrinuta ukoliko osjeti bol u grudnom košu, jer dio grudnog koša su vitalni organi poput srca i pluća.
U nastavku ćemo navesti razloge bola u plućima..
- Upala pluća – predstavlja akutnu infekciju plućnog tkiva uključujući alveolarne prostore i prostor između alveola. Tipični simptomi su kašalj, bol u plućima, treskavica, bolovi pri disanju i slično. Liječenje zavisi od ozbiljnosti simptoma i čim uočite ozbiljnije simptome poput visoke temperature obavezno se javite liječniku.
- Astma – je stanje koje je uzokuje upalu disajnih puteva i razdražljivost pluća. Ovisno o težini bolesti, manifestira se različitim simptomima: napadaji suhog kašlja, osjećaj nedostatka zraka, pritisak u grudnom košu uz osjećaj napuhanosti pluća, noćno ili rano buđenje zbog osjećaja nedostatka zraka ili suhog kašlja.
- Kostohondritis – je upala vezivnog tkiva koja se sa čovjekovim rebrima spaja s grudima. Najčešći simptomi su – bol u predijelu lijeve strane grudne kosti, oštar, probadajući bol, bol koji zahvata više od jednog bedra i bol koja se pogoršava tokom disanja ili kašlja.
- Hiperventilacija – ili ubrzano disanje mogu biti rezultat bolesti ili napada panike. Ovo stanje može uticati na prirodnu ravnotežu ugljičnog dioksida i kisika unutar tijela.
- Rak pluća – Kod ove bolesti u početnoj fazi simptomi se ne javljaju odmah. Kako se rak širi osoba može primjetiit simptome poput hroničnog kašlja, kratkog daha, i osjećaj umora bez poznatog razloga.
- Pneumotoraks – predstavlja pucanje plućne maramice, a nastaje zbog nakupljanja zraka između pluća i prsnog koša. Djelimično stisnuta odnosno kolabirana pluća ne moraju stvarati nikakve simptome i nije opasno po život. Međutim, ukoliko je plućno krilo jako stisnuto, stanje postaje opasno po život.
- Plućna embolija – predstavlja začepljenje jedne ili nekoliko grana plućne artertije ugruškom krvi koja nastaje u dubokim venama nogu, zdjelici ili rjeđe u desnim srčanim šupljinama. Simptomi plućne embolije – otežano disanje, bol u plućima, nesvjestica.
Dakle kašalj i bol u plućima ne moraju biti opasni po život, ali ukoliko je bol jaka i traje duže vrijeme, popraćena visokom temperaturom, tada se obavezno javite svom liječniku. Ukoliko na vrijeme otkrijete uzroke simptoma bolesti, olakšaćete liječniku posao, a sebi spasiti život.
Ukoliko imate bol u plućima i kašalj moguća dijagnostika je sljedeća
Liječnik vas može uputiti na sljedeće pretrage :
- Pulmološki pregled
- Spirometriju
- RTG pluća
- Laboratorijske nalaze
- CT pluća ( u težim slučajevima )
Prirodni preparati za bol u plućima i kašalj
Ukoliko pak mislite da je bol u plućima i kašalj prolaznog karaktera , te želite pokušati sa prirodnim preparatima onda možete pokušati sa sljedećim :
- Med – kašika meda može umiriti kašalj na određeno vrijeme.
- Čaj od đumbira – umiruje upalu grla
- Ulje eukaliptusa – korisitite ga u toploj vodi i inhalirajte se njim. Pomaže kod bolova u plućima i kašlja
- Menta – koristite ga u vidu čaja. Menta pomaže opuštanju sluzi u plućima.
- Slana voda – pomaže kod čišćenja grla
Discussion about this post