Voda je potrebna za pravilan rad probave, eliminaciju toksina, regulaciju metabolizma i niza drugih tjelesnih procesa.
Učinak vode na mršavljenje
Učinak vode na srce
Osobe koje piju 5 do 6 čaša vode dnevno mogu značajno smanjiti rizik od nastanka srčanih bolesti. Voda će pospješiti apsorpciju nutritivnih tvari i olakšati protok kisika.
Učinak vode na kožu
Više vode iznutra znači manje suhoće izvana. Voda hidratizira i vlaži vašu kožu i daje joj sjaj. Brojni kožni problemi se mogu izbjeći adekvatnim unosom vode.
Učinak vode na energiju
Voda će vašem tijelu osigurati veću razinu energije, naročito ako ju pijete prije i poslije tjelovježbe. Ljeti dolazi do pojačanog znojenja i mokrenja, što znači da je potrebno unositi veću količinu vode. Ako vodu pijete redovito, smanjit ćete rizik od nastanka poslijepodnevnog umora i glavobolja.
Evo što se sve može dogoditi ako pijete premalo vode:
Čak 98 posto krvi je voda. Kada je osoba dehidrirana, krv se zgusne i oslabi protok, a slabi protok krvi uzrokuje visoki krvni tlak.
Sitne bore
Kod nedovoljnog unosa vode, organizam je izložen ubrzanom procesu starenja što dovodi do prijevremene pojave bora.
Umor i pospanost
Istraživanja su pokazala da čak i blaga dehidracija može dovesti do osjećaja umora i pospanosti. Taj osjećaj nestaje nakon unosa vode.
Reumatski bolovi
Nedostatak vode u tijelu može uzrokovati bol, ukočenost i nelagodu u zglobovima.
Problemi s mjehurom i bubrezima
Dehidracija dovodi do povećanja kiseline i toksina u tijelu čime se povećava broj bakterija u bubrezima i mjehuru što potiče upale i infekcije.
Česta glavobolja
Tekućina koja okružuje mozak naziva se likvor, a njezina je funkcija da štiti mozak od potresa i udaraca lubanje. Uslijed dehidracije količina likvora se može smanjiti stoga može doći do dodira mozga s lubanjom, što uzrokuje glavobolje.
Dehidrirana koža
Dehidracija u organizmu rezultirat će i dehidracijom kože. Posljedice su ispucale usne, akne, psorijaza, ali i ekcem.
Spor metabolizam
Ako nema dovoljno vode, metabolizam se usporava. Neka istraživanja pokazuju da voda pomaže tijelu u sagorijevanju energije i mršavljenju. Redovitim unosom želudac se napuni vodom što dovodi do manjeg osjećaja gladi, a samim time i manjeg unosa hrane.
Bolovi u trbuhu i zatvor
Voda vlaži probavni trakt. Kada to nije dovoljno, ostaci hrane ostaju u crijevima, što dovodi do zatvora, bolova u trbuhu i žgaravice.
Slaba koncentracija
Pad koncentracije može biti znak dehidracije organizma. Tijelo ima potrebu za vodom kako bi se rashladilo i normalno funkcioniralo stoga vodu nije dovoljno uzeti samo kada nastupi osjećaj žeđi, jer to je znak da je već došlo do dehidracije. Kako bi osigurali dovoljan unos vode, svakih sat vremena potrebno je popiti dvije čaše vode ili više, u slučaju fizičke aktivnosti.
Neugodan zadah
Zbog manjka vode organizam neće moći proizvesti dovoljno sline. S obzirom na to da slina ima antibakterijska svojstva, zbog nedovoljno sline dolazi do pretjeranog razmnožavanja bakterija. Jedna od posljedica toga je loš zadah koji nastaje zbog dugotrajne dehidracije.