Od hranjivih tvari najbolji za popravljanje raspoloženja su vitamini B3, B12 i folna kiselina, a zatim i vitamin B6, cink , magnezij i esencijalne masti, osobito omega 3. Folna kiselina nalazi se u zelenom lišću, povrću, orašastim plodovima, sjemenkama i grahu. Previše djece jede premalo tih namirnica, a ipak njihov učinak može zapanjiti. Folna kiselina i drugi B vitamini uključeni su u biokemijski proces poznat kao metilacija, što je presudno za ravnotežu neurotransmitera koji omogućuju da budete motivirani i sretni.
Minerali i njihove prednosti
Cink i magnezij među najvažnijim su mineralima za mentalno zdravlje. Vidjeli smo kako cink, primjerice, pomaže kod problema zbunjenosti, depresije i sporog shvaćanja. Magnezij opušta i um i mišiće, a česta pomanjkanja očituju se bolovima u mišićima i grčevima, kao i tjeskobom, razdražljivošću i nesanicom. Djeca često imaju nisku razinu magnezija, što se lako može popraviti dodacima prehrani. Sjemenke i orašasti plodovi bogati su magnezijem, kao i voće i povrće, osobito tamnozeleno lisnato povrće, na primjer kelj ili špinat. Te vrste namirnica osobito su preporučljive djeci i trebali bi biti svakodnevni dio njihove prehrane.
Čimbenici koji negativno utječu na raspoloženje
A evo i najčešćih krivaca za vaše neraspoloženje koje nije izazvano nekim životnim situacijama:
– Neravnoteža šećera u krvi (često vezano uz višak šećera i uzimanje kofeina)
– Pomanjkanje hranjivih tvari (vitamina B, C, folne kiseline, cinka, magnezija i esencijalnih masti)
– Pomanjkanje triptofana i tirozina (pomanjkanje tvari koje pomažu gradnju neurotransmitera)
– Alergije i preosjetljivost
Loša kontrola glukoze u krvi snažno utječe na loše raspoloženje, stoga si odmah na početku dana osigurajte doručak koji je hranjiv i zdrav, umjesto da na brzinu pojedete nešto iz pekare i zato se cijeli dan osjećate loše.
Hrana koja potiče dobro raspoloženje
Naučno je dokazano da zdrava i raznovrsna prehrana pozitivno utječe na naše raspoloženje.
Neke od takvih namirnica su zeleni čaj, tamna čokolada, kvinoja, čili papričice, voće (banane, jabuke, bobičasto voće), gljive, špinat i kurkuma.
Zeleni čaj ima smirujući učinak te eliminira stres nakupljen u organizmu. Rezultati istraživanja provedenog u Japanu pokazali su da nekoliko šoljica zelenog čaja dnevno snižava razinu stresa i do 20%. Osim što blagotvorno utječe na raspoloženje, zeleni čaj jača imunitet te štiti organizam od infekcija i brojnih bolesti.
Tamna čokolada poznata je namirnica koja poboljšava raspoloženje. Stručnjaci preporučuju da dnevno konzumiramo od 30 do 50 grama čokolade koja sadrži minimalno 60% kakaa.
Čili papričice sadrže velike količine kapsaicina koji potiče lučenje endorfina, hormona sreće. No, važno je biti umjeren jer svatko ima svoj prag tolerancije ljute hrane.
Kvinoja je odlična namirnica, koja obiluje mineralima, poput kalija, magnezija, bakra i cinka. Usto sadrži i velike količine kvercetina, koji ima antidepresivni učinak.
Voćem protiv lošeg raspoloženja
Za što bolje raspoloženje dobro je svakodnevno konzumirati voće.
Bobičasto voće, poput borovnica, malina i kupina, poboljšava raspoloženje i ublažava depresiju.
Konzumacija jabuka smiruje, podiže razinu energije u tijelu i općenito poboljšava raspoloženje.
Banane sadrže obilje magnezija, koji je ključan za dobro raspoloženje. Ako patite od nedostatka tog minerala, mogli biste se osjećati umorno, bezvoljno i depresivno.
Nedostatak vitamina D negativno utječe na organizam. Među namirnicama koje sadrže velike količine spomenutog vitamina su gljive. One obiluju i selenom, koji ublažava osjećaj iscrpljenosti i anksioznosti.
Lisnato povrće poput špinata i blitve sadrži velike količine folne kiseline, koja ublažava depresiju i podiže razine energije.
Kurkuma sadrži veliki postotak kurkumina, koji poboljšava raspoloženje. Ovaj začin možete dodati gotovo svakom jelu.