Posebno neugodno može biti gubljenje pamćenja i usporavanje motoričkih funkcija. Ipak, i to se može preduprijediti za što postoje tri jednostavna koraka.
Držite mozak aktivnim
1. Za vaš mozak uvijek je korisno da ga stimulišete što više, a pomoći može bilo koja intelektualna vježba. Pokušajte da naučite svirati muzički instrument. Svaki novi izazov koji postavite svom mozgu imat će pozitivan efekat na pamćenje. Neurohirurg Berkeley Bate kaže da je istraživanje na miševima i ljudima pokazalo da stimulisanje mozga novim izazovima povezuje nervne ćelije, a čak može pomoći u stvaranju novih nervnih ćelija.
Fizička aktivnost
2. Fizička vježba je iznimno korisna za vitalnost mozga jer se na taj način prema glavi transportuje krv bogata kisikom. Pokušajte uspostaviti rutinu kada je riječ o fizičkim vježbama bilo koje vrste. Bate ističe da se nervne ćelije bolje povezuju i na ovaj način, a mozak postaje efikasniji i prilagodljiviji.
Hranite vaš mozak zdravo
3. Pojedine namirnice također mogu pomoći da mozak bolje funkcioniše. Preporučuje se konzumiranje žitarica, zelene salate i povrća.
Riba
Većina riba sadrži omega 3 masne kiseline, naročite one masnije poput lososa. Kada uzmemo u obzir činjenicu da je čak 25% mozga sačinjeno od jedne vrste omega 3 masne kiseline (DHA) onda je jasno zašto je ovo ultimativna hrana za mozak. Omega 3 kiseline neophodne su za sve aktivnosti mozga, a ujedno djeluju i na podizanje imuniteta jer djeluju protuupalno. Dovoljno je da unesete 100-120 g ribe, dva do tri puta sedmično. Ribe koje su najbolji izvori omega 3 masnih kiselina su: tuna, skuša, losos, jesetra, cipal, strijela, inćuni, srdele i pastrmka.
Borovnice
Istraživanje je pokazalo kako borovnice, osim što čuvaju mozak, djeluju i na kratkoročno pamćenje. U usporedbi s ostalim voćem, borovnice su najbogatije antioksidansima što znači da mogu usporiti starenje, smanjiti rizik obolijevanja od raka, utjecati na smanjenje tumora, smanjiti holesterol te zaštititi kardiovaskularni sistem tijela.